АНАЛІТИКА, ГОЛОВНІ НОВИНИ, НОВИНИ

Після загальної мобілізації війна прийде у кожний російський дім

Рік тому, у вересні 2022 за указом Володимира Путіна в Росії розгорнули часткову мобілізацію, внаслідок чого в армію призвали сотні тисяч абсолютно непідготовлених чоловіків. На їхню військову підготовку не виділяли іноді навіть 2 тижнів. Метою армійського командування було вирішити проблему з нестачею особового складу через істотні втрати і якнайшвидше «закрити» основні провальні ділянки фронту, досягнувши тактичних успіхів. Але насправді все сталося не так, як планувалося керівництвом міністерства оборони РФ. Результатом часткової мобілізації стала поява у військових частинах великої кількості непрофесійного та неякісного особового складу, який сам по собі не вирішив проблеми на фронті, а лише їх посилив.

Багато хто з тих, кого мобілізували, додому вже не повернуться: рік мобілізації забрав життя тисяч російських чоловіків. Розслідувачі аналітичної групи Conflict Intelligence Team (CIT) з’ясували, що кожен п’ятий мобілізований загиблий не прожив і двох місяців після отримання повістки, а вік загиблих склав від 19 до 62 років. Минулий рік з початку оголошення мобілізації показав, що для мобілізованих мало що змінилося: як їх використовували на найбільш гарячих ділянках бойових дій, так і використовують. Гидке ставлення командирів, не побудована система бою, відсутність артилерійської підтримки — усі систематичні проблеми з мобілізованими залишилися невирішеними.

Саме людський чинник став каталізатором деградуючих процесів у армії РФ. У даний час російська армія на тлі великих втрат серед молодшого офіцерського складу зазнає критичних проблем з організацією бою у ланці батальйону, роти, взводу. Це пов’язано з тим, що 80% командирів ланки батальйон/взвод не мають навіть теоретичних знань, не кажучи вже про реальний досвід організації наступу. Знову ж таки, все це обумовлено відсутністю професійного офіцерського складу в підрозділах від нижньої до середньої ланки. По суті, російська армія зараз насичена настільки непрофесійною складовою, що у найближчі кілька років відновити офіцерський та якісний ресурс у війську їй навряд чи вдасться.

Катастрофічні втрати серед особового складу призвели до того, що російська влада та окупаційні адміністрації були змушені проводити примусову паспортизацію та мобілізацію на окупованих територіях України. За даними Інституту вивчення війни (ISW), на окупованих територіях українців, які отримали паспорт Російської Федерації, з 1 жовтня планують мобілізувати на війну. Крім того, виявилося, що протягом 2023 року до російської армії було завербовано понад 100 громадян Куби. Міністерство закордонних справ Куби повідомляло про виявлення ймовірної російської мережі, яка вербувала громадян цієї країни для участі у війні РФ проти України.

Аналітична група CIT повідомила, що Міноборони РФ широко використовує загони «Шторм Z», які воюють на найскладніших ділянках фронту в Україні, як штрафні батальйони для солдатів, що провинилися. Ці загони можна порівняти зі штрафними батальйонами часів Другої світової війни, сформованими після того, як Сталін підписав наказ №227, більш відомий як «Ні кроку назад!». Відповідно до наказу було створено не лише штрафні батальйони, до яких відправляли порушників дисципліни, а й загороджувальні загони у складі армій, які мали розстрілювати відступаючих. Не дивно, що внаслідок невдач на полі бою в російській армії останнім часом істотно зросла кількість дезертирів і тих, хто добровільно здався в полон. Військові, які здалися в полон, пояснили своє рішення поганим матеріально-технічним і фінансовим забезпеченням, низьким рівнем мотивації.

За півтора роки війни в Україні російська армія втратила тисячі одиниць військової техніки. Найфеноменальніші втрати – це бойові машини піхоти і танки, включаючи найсучасніші танки Т-90 і Т-90М. У ході бойових дій українські війська фактично нейтралізували російську авіацію, відбивши висадку десанту в Гостомелі під Києвом, знищивши понад десяток гелікоптерів на аеродромі під Херсоном та ефективно застосовуючи засоби ППО. Не маючи фактично свого флоту, Україна спромоглася знищити вісім і пошкодити шість кораблів ВМФ Росії. Головною жертвою став флагман Чорноморського флоту – крейсер “Москва”. На думку міністерства оборони Великобританії, хоча Чорноморський флот отримав серйозну шкоду, він все ще здатний виконувати основні завдання — завдавати ударів крилатими ракетами та патрулювати місцевість, проте його можливості блокувати порти України та захищати власні об’єкти, помітно знизилися.

Війна в Україні дійшла і Росії. Дрони та ракети збивають над російськими регіонами і навіть над Кремлем. Після загальної мобілізації війна прийде у кожен російський дім.

Відсидітись на дивані нікому не вдасться: ані чиновникам, ані простим громадянам.