АНАЛІТИКА, ГОЛОВНІ НОВИНИ, НОВИНИ

Два сценарії можливих наслідків теракту на Запорізькій АЕС

Начальник Головного управління розвідки Кирило Буданов нещодавно заявив, що ніколи не було такої серйозної ситуації, як зараз на Запорізькій АЕС.

Президент України Володимир Зеленський сьогодні вранці під час зустрічі з італійськими ЗМІ знову попереджає про замінування Запорізької АЕС. Він каже, що МАГАТЕ підтверджує, що він замінований. Україна має чіткі підтвердження того, що там перебуває до 500 російських бойовиків із озброєнням різного рівня. Зеленський вважає, що коли є міни, коли є зброя, то небезпека точно є.

Тож до чого нам, простим смертним, бути готовими, коли ми чуємо такі застереження від наших розвідників і нашого президента? Ми запитали професіоналів. Нижче їхні відповіді.

Марк Железняк, професор Інституту радіоактивності навколишнього середовища університету Фукусіма, який брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи :

– Перш за все, ми повинні думати про те, що буде, якщо трапиться аварія на Запорізькій атомній електростанції. Коли ми бачимо ті фото, які зараз опубліковані, де над Україною летять радіаційні хмари, що це означає? Більшість населення вважає, що будь-яка доза радіації смертельна. Але це не так.

Це довели Фукусіма і Чорнобиль. Радіоактивність, як і будь-який інший забруднювач. У малих дозах він не робить суттєвого впливу на здоров’я людини.

У нас є 2 сценарії можливих наслідків аварії на заводі.

«Чорнобильський» сценарій

Зараз ситуація змінилася порівняно з минулим літом, оскільки рік тому на окупованій станції працювали два атомні блоки, які забезпечували енергосистему України.

У вересні минулого року їх закрили. Тож станція зараз у більш безпечному стані: 5 блоків у холодному режимі зупинки та один у гарячому.

Головне, ні в одному з них зараз немає ланцюгової реакції. У 5 реакторах відбувається охолодження палива, а в гарячому є постійна температура близько 250 градусів для вироблення пари для опалення Енергодару та для інших побутових потреб.

Тому ситуація в непрацюючому реакторі безпечніша, ніж у працюючому.

чому Під час роботи реакторів відбувається ланцюгова реакція, під час якої утворюються побічні продукти. Це дуже небезпечні продукти – біліній і радіоактивний йод 131. Але йод дуже недовговічний. Реактори не працюють, тому ні в одному з них зараз немає йоду, тому що те, що вироблялося під час роботи реакторів, уже розпалося. 

Періоди напіврозпаду різних йодів коливаються від кількох годин до кількох днів. Минуло багато часу після відключення, тому йоду немає.

Після аварії на Чорнобильській АЕС, після аварії на Фукусімі найнебезпечнішим фактором був йод.

Уже була офіційна інформація від державного органу, Центру оперативної безпеки, що жоден сценарій аварії із зупиненими реакторами не призведе до викиду радіоактивного йоду, а це означає, що вплив буде набагато меншим.

Сценарій “Фукусіма”.

На холодній зупинці п’ять реакторів – що це означає?

Це означає, що паливо там гаряче і його потрібно охолодити. Якщо всі реактори втратять охолодження, температура поступово підвищиться. І це вже сценарій Фукусіми, який призвів до втрати електроенергії, реакторів і через кілька днів були вибухи.

Але тоді реактори працювали.

Чому я все це кажу?

Найвірогідніший сценарій полягає в тому, що навіть якщо це станеться, найбільший ризик існує в районі 10-15 км навколо нього.

Це Енергодар, Нікополь і великі села навколо них.

Але вибухи чи витоки на АЕС не є вибухами ядерної зброї.

Про це мало хто знає, але на Фукусімі ніхто не загинув.

Олена Паренюк – радіобіолог, науковий співробітник Інституту проблем безпеки атомних станцій НАН України :

– Усі 6 реакторів Запорізької АЕС набагато безпечніші за реактори Фукусіми, тому що вони були побудовані в 1960-х роках. Плюс безпеку реакторів Запорізької АЕС, після всіх аварій, які були на інших станціях, підвищили, тому герметична оболонка (удосконалений залізобетонний каркас – саркофаг навколо реактора) обов’язково утримає радіоактивність від витоку, навіть якщо її немає. охолодження на реакторах в холодному стані.

Це дуже імовірнісне питання, і ми не хочемо сперечатися з нашою розвідкою, тому що якщо розвідка каже, що захисна оболонка може бути пошкоджена, це означає, що вона може бути пошкоджена.

Тим не менш, щоб пошкодити захисну оболонку, потрібно багато вибухівки, адже це від одного до двох метрів залізобетону.

Його важко пошкодити, оскільки він витримує тиск до 5 атмосфер.

Він може витримати падіння невеликого літака.

Тим не менш, у росіян є вибухівка, і вони можуть її використовувати.

Крім того, можливий витік радіоактивності. Це не буде вибух, як у комп’ютерній грі Fallout – радіоактивні опади по всій території України – Ні.

Швидше за все, вода в Дніпрі буде забруднена. Може статися і так, що витік не покине територію Запорізької АЕС.

Це не залежить від характеристик рослини; виключно від росіян залежить, де вони розмістять вибухівку, скільки і яку. 

У разі витоку найбільш уразливими будуть території та населені пункти нижньої течії Дніпра, Херсонська область, південь Запорізької області. Люди, які там живуть, повинні запастися питною водою, а не споживати воду з Дніпра.

Варто запастися питною та технічною водою.

Варто мати запас рукавичок і респіраторів. Що стосується респіраторів, то зазвичай рекомендують вакуумно-марлеві пов’язки, але можна взяти маску, якою ми користувалися під час Covid, надіти 2-3 маски і цього буде достатньо.

Звичайно, якщо є респіратори з вищим рівнем захисту, то ними можна користуватися, тому що один респіратор зручніше трьох масок. Головне захистити дихальні шляхи від пилу, що піднімається. Якщо під рукою немає респіратора, можна використовувати навіть шифон. Головне не вдихати пил, тобто не їсти, не пити і не вдихати.

Як тільки пролунає сигнал тривоги, вмикайте радіо або телевізор, дивіться повідомлення від начальства, надягайте респіратори та рукавички. Якщо ви вдома, повністю закрийте всю кімнату, щоб повітря не проникало ззовні, тобто герметизуйте приміщення. Якщо ви знаходитесь на вулиці, підіть додому, роздягніться, вмийтеся технічною водою із закритих ємностей, одяг покладіть у поліетиленовий пакет. Тоді вмикайте радіо і чекайте, що скаже начальство.

Лінія українського фронту