ГОЛОВНІ НОВИНИ, НОВИНИ, СТАТТІ

Лукашенко помиляється, вважаючи, що Білорусі дадуть не тільки носії ядерної зброї Росії, але й кнопку

У ядерній загрозі світу з боку Росії немає нічого нового.

Ядерну зброю до Білорусі поки не передано, лише її носії, – повідомив командувач Об’єднаних сил Сергій Наєв. “Була перекидка носіїв таких засобів, і що стосується ядерної зброї, то вони заявили, що це буде. Наразі це не зафіксовано, але це не означає, що це не може статися найближчим часом”. майбутнє».

Поговоримо на професійному рівні про реальні загрози та можливості використання російської ядерної зброї з Білорусі з Олександром Кочетковим, аналітиком, політтехнологом, колишнім розробником, інженером-конструктором КБ «Південний».

Доброго дня, Олександр.

Привіт.

Давайте розберемося. Що відбувається? Російська Федерація, Кремль, Путін передумали розміщувати ядерні установки в Білорусі? Або цього взагалі не мало бути? А те, що Лукашенко сказав на камеру, в тому числі білоруським ЗМІ, це цирк?

По-перше, у мене таке враження, що Лукашенко може толк у вирощуванні картоплі розбиратися, але в ракетно-ядерній зброї він точно не розбирається. Він чомусь вирішив, що йому віддадуть не тільки носії ядерної зброї, заряди, а й цю кнопку, цей пристрій – так звану «ядерну валізу».

Ніхто цього робити не збирався – контроль завжди залишався за Москвою. Власне, Україна позбулася ядерної зброї саме тому, що ми її не контролювали.

І ось така цікава річ: у Кремлі сподівалися, що якщо щось трапиться, вони зможуть запустити ядерну зброю з території Білорусі. І удар у відповідь прийде і на територію Білорусі. Але кнопку натисне Путін.

Однак Китаю не подобалося таке розповсюдження ядерної зброї, навіть якщо воно контролюється Кремлем. А потім він (Китай) публічно виступив проти цього. І Кремль не може не прислухатися до Китаю, особливо зараз – це дало ефект. З іншого боку, поширилася інформація, що Лукашенко ненадійна людина – вважають у Кремлі.

Як тільки він дізнається, що у нього є тактична ядерна зброя без кнопки, він негайно почне домовлятися із Заходом і Європою про таємну передачу їм цієї зброї в обмін на визнання його президентом Білорусі. Ці так звані партнери не довіряють один одному, тому цей ядерний шантаж не має ефекту.

Пане Кочетков, з чисто технічної точки зору, чи може світ чи Україна, чи інші країни не знати, не бачити, що буде, якщо Путін вирішить залишити кнопку в Росії, а таємно перевезти все обладнання до Білорусі? Чисто технічно: скільки триває цей процес, простий він чи складний, кому це видно, а кому ні? Які системи це записують? 

Він фіксується різними засобами, насамперед засобами радіоелектронної розвідки. Супутники пильно стежать за сховищами ядерної зброї. Ядерна зброя не зберігається під відкритим небом, як інші боєприпаси. Це величезна підземна споруда. Його координати відомі ще з часів Радянського Союзу.

Супутники США та інших наших союзників, а також літаки-розвідники завжди стежать за цим об’єктом – вони також виявляють такі рухи. Якщо цю зброю вийняти зі сховища навіть на 5 метрів, вона одразу «спрацьовує».

Дуже-дуже тихо, але випромінює радіоактивне випромінювання – і супутник це виявляє. Крім того, є такий інструмент, як людський інтелект – вони цього не приховають, якщо щось тягнуть за протоколом.

Якщо Росія витягне хоча б одну боєголовку і офіційно не повідомить США, що вони везуть її кудись на завод виробника, це вже сприймається як ядерна загроза.

Транспорт теж не приховати. Його перевозять у спеціальному конвої, у спеціальному контейнері на спецавтомобілі, з супроводом та охороною.

До речі, нещодавно Росія провела навчання з перевезення ядерної зброї. Звісно, ​​везли повномасштабні макети зброї. Вони повідомили про це США, і США стежили за цими навчаннями.

Тож Кремль, Путін боїться за власне життя, і ці контакти з ядерної безпеки між Кремлем і Білим домом зберігаються навіть зараз.

Як ви думаєте, про що свідчить рух тактичної авіації, яка може нести ядерні заряди до Мурманська, а також до аеродрому Оленя?

Це може свідчити про те, що Україна отримує все більше сучасної далекобійної зброї, здатної досягати аеродромів, на яких раніше базувалися ці літаки.

Перш за все, вони базувалися на авіабазі Енгельс; поруч знаходиться сховище ядерних боєголовок. Наші безпілотники почали добиратися до нього, і вони були змушені перенести їх вище полярного кола.

Пане Олександре, в якому стані зараз російська ядерна зброя та обладнання для її обслуговування та підтримки? Ми розуміємо, що це технології, які не можуть стояти роками без втручання людини. В якому він стані? 

Це питання, відповідь на яке хотів би знати весь світ. І навіть Кремль хотів би точно знати, чи є у них боєздатна ядерна зброя чи ні.

Що стосується стратегічної ядерної зброї, то, швидше за все, вона в боєздатному стані, тому що вона ще з радянських часів контролюється, оновлюється, контролюється і так далі.

Існують дуже жорсткі температурні параметри зберігання ядерної зброї. Якщо зброя не підтримується при належній температурі, вона вийде з ладу.  

Що стосується тактичної ядерної зброї, то за часів Радянського Союзу не було розроблено стратегії. Їх просто зберігали. Їх ніхто не перевіряв. І стан тактичної ядерної зброї невідомий. Спроби його застосування повинні передувати випробуванням. Підземні випробування фіксують сейсмічні датчики, а випробування з повітря можуть бачити всі. Росія ніколи не наважується проводити такі випробування. Тому що якщо вони не вдасться, то весь світ дізнається, що у Росії немає тактичної ядерної зброї. 

Олександр Кочетков, аналітик, політтехнолог, колишній розробник, інженер-конструктор КБ «Південний».

Повне інтерв’ю доступне нижче:

Вчора президент Росії Володимир Путін під час зустрічі з президентом Білорусі Лукашенком оголосив, що російська тактична ядерна зброя буде розміщена в Білорусі після 7-8 липня 2023 року.