Сергій Кривонос: не залишимося сам на сам з ворогом

Як відомо, днями в Україні успішно пройшли стратегічні командно-штабні навчання «Об’єднані зусилля-2020», в яких брали участь 700 одиниць військової техніки і понад 12 000 бійців.

Наводимо повний текст інтерв’ю «ФАКТАМ» генерала Сергія Кривоноса, заступника секретаря Ради національної безпеки і оборони України.

Ф: Сергій Григорович, коментуючи навчання, ви сказали, що вони унікальні тим, що наші партнери з НАТО продемонстрували всьому світові, що за українським військом стоїть потужна сила Альянсу.

– Це головний посил і для українців, і для керівництва Кремля. Стосовно самих навчань, на них були відпрацьовані спільні дії Сил спеціальних операцій Сполучених Штатів Америки і України (спільні польоти і десантування особового складу), плюс, що дуже важливо, працювали штаби, де безпосередньо планували ці операції і вирішували питання взаємодії і сумісності.

У навчаннях брали участь всі підрозділи Сил спеціальних операцій з Хмельницького, Очакова, Кропивницького та Бердичева. Це була прекрасна практика для хлопців.

Ф: Як оцінили їх підготовку наші стратегічні партнери?

– Позитивно і дуже оптимістично. Звичайно, з першого разу не все, може, пройшло ідеально. Проте представники НАТО кажуть, що, з їхньої точки зору, зроблено великий практичний крок для подальшої взаємодії. Ми ж вважаємо, що отримали величезну підтримку як на військовому, так і на політичному рівні. І головне! – сигнал про те, що не залишимося сам на сам з ворогом.

Ф: На цих навчаннях ми вперше побачили фантастичні конвертоплани Osprey CV-22B, з які перебувають на озброєнні Корпусу морської піхоти і ВПС США.

– Ці потужні і ефективні машини якраз і створювали для Сил спеціальних операцій Сполучених Штатів. Вони призначені для проведення десантних і спеціальних операцій на будь-яких територіях. Перші їх випробування пройшли в 1989 році. А в 2008-му Пентагон замовив поставку 167 конвертопланів на 10,4 мільярда доларів.

Ф: У кремлівських пропагандистів трапилася істерика, коли конвертоплани демонстративно пролетіли над Києвом. Лише кілька заголовків: «США в небі України – як у себе вдома», «Черговий щиглик по носі Росії», «Навіщо ви сердите росіян?»

– Та ми нікого не сердимо. Просто чітко показуємо, що в нас є надійні і сильні партнери, які нам завжди допоможуть. Чому росіяни так психують? Тому що бойовий радіус цього літака – 700 кілометрів, практична дальність польоту без дозаправки – 2200 кілометрів. Це реально серйозно напружує наших агресивних сусідів.

Ф: Російські експерти пишуть, що «конвертоплан – найбільш аварійно небезпечний літальний апарат ВПС США з великим списком катастроф і аварій». Наскільки це відповідає дійсності?

– Літальні апарати такого типу більше ніхто в світі не випускає на промисловому рівні. Кожен, хто має доступ до інтернету, може почитати історію бойового застосування конвертопланів. Ця техніка дуже специфічна, вона постійно модернізувалася, оскільки були певні технічні нюанси, адже її використовували в досить складних кліматичних умовах (зокрема, в Афганістані). Будь-який літак, який запускають на потік, проходить довгий шлях, поки не стане надійним в експлуатації. А те, що техніка дає збій, всім відомо.

Ф: Що кажуть фахівці НАТО про оснащення нашої армії?

– Ми прекрасно розуміємо, що сучасні бойові дії – це не тільки танки і БМП. В першу чергу це протистояння розвідки, засобів радіоелектронної боротьби, сил і засобів ураження, високоточних боєприпасів і зброї. Іноді одна ракета приносить більше користі, ніж цілий танковий батальйон.

Із забезпеченням сучасною технікою у нас провал, м’яко кажучи. Перш за все слід звернути увагу (я про це неодноразово говорив) на нашу авіацію. Літальна техніка в більшості своїй стара, ще часів Радянського Союзу. А потім трапляються трагедії… 43 роки літаку, що впав на Чугуївському аеродромі. Можете собі уявити? Чи зміг би зараз їздити «жигуль», випущений в 1977 році? Звичайно, ні.

Ця трагедія стала ще й іміджевим ударом по нашій авіаційної промисловості, потенціал якої ми не використовуємо. Нам потрібно багато нових літаків. І ми здатні їх виробляти. Завод «Антонов» може випускати військово-транспортні літаки не тільки для Збройних Сил України, а й для зарубіжних партнерів (знаю, що є їх зацікавленість). Вже не кажу про бойові літаки – винищувачі, бомбардувальники, розвідники. Треба терміново приймати рішення: шановні, чи ми модернізуємо техніку часів Радянського Союзу, є такий шлях, чи починаємо працювати з нашими партнерами по використанню авіаційної техніки країн НАТО. Потрібно, щоб нагорі зрозуміли необхідність термінового прийняття рішення. Причому, щоб не процес заради процесу, а процес заради результату.

Підкреслюю, що авіазаводи у нас є, але вони стоять, тому що немає замовлень, немає державної програми розвитку авіаційної промисловості. Президент чітко сказав, що потрібно цей процес прискорити, але поки що його команда дуже повільно працює в цьому напрямку.

Ф: На навчаннях були моменти, коли вас здивувала майстерність наших військових? Чи не говорили потім: «Хлопці, пишаюся вами»?

– Мене складно чимось здивувати. Але спільні дії і десантування з використанням Osprey стало для мене великим задоволенням. Адже ми показали американським колегам можливості підрозділів Сил спеціальних операцій.

Що стосується навчань, які пройшли на інших полігонах, то певні моменти охорони і оборони морського узбережжя ще вимагають доопрацювання, а питання територіальної оборони – максимальної уваги. Потрібно змінювати підходи до її створення. Ми завершили роботу над профільним законопроектом. Сподіваюся, його прийняття поліпшить ситуацію. При цьому зауважу, що будь-яку прекрасну ідею ще треба зуміти правильно реалізувати. В Стратегії національної безпеки і оборони все прописано досить чітко, але чи достатньо у нас професіоналів, які зможуть її втілити? Тому що гасло – це одне, а реалізація – зовсім інше.

Ф: Що скажете про російські навчання «Кавказ-2020»?

– Наші навчання стали чіткою і жорсткою відповіддю на них. «Кавказ-2020» – це чергове залякування України та міжнародної спільноти, чергове брязкання зброєю і гра м’язами російських Збройних Сил. Досить сказати, що вони відпрацьовували під час навчань можливі варіанти захоплення територій.

Ф: Колись Роман Безсмертний в інтерв’ю «ФАКТАМ» сказав, що вперше в історії максимально близько зійшлися сили НАТО і Росії і що полігоном для їх зіткнення може стати Україна.

– Кремль продовжує практику пошуку ворогів, винних у тому, що люди в Російській Федерації живуть все гірше і гірше. Росія – продовжувач імперської агресивної політики, яку проводив Радянський Союз.

Візьмемо останні події, де без впливу Росії не обійшлося. Знову відновився конфлікт між Азербайджаном і Вірменією. У Білорусі, слава Богу, ще не дійшло до кривавих сутичок, але все йде до загострення ситуації. Для нас вона може стати проблематичною, оскільки можливе поглинання Росією Білорусі – це додаткові 1086 кілометрів кордону, захист якого потрібно буде посилювати.

Стосовно обстановки на Донбасі, вважаю, що потрібно переглянути лінію поведінки України під час засідань Тристоронньої контактної групи. Чому росіяни ставлять нам ультиматуми, а ми реагуємо? Слід обов’язково поміняти політику – першими говорити повинні ми, а от вони – виправдовуватися. Хто заважає нам вимагати інспекцій того ж Докучаєвська або Дебальцевого? Ніхто. Потрібно бути більш активними і агресивними під час цих переговорів і вимагати своє, а не стояти немов молодший школяр перед старшокласником, який диктує завдання. Ми є незалежною сильною державою і повинні відстоювати свою точку зору скрізь, не тільки на цих перемовинах.

Ф: Підписуюся під кожним словом.

– Скажу ще декілька слів про інформаційну війну як одну з складових гібридної війни. Відсутність в Україні державних засобів масової інформації, незалежних від олігархів, призводить до того, що всередині країни виникає маса всяких маніпуляцій та інсинуацій. При цьому у нас чимало проросійських ресурсів, які ведуть власну гру. Ми бачимо, як вміло вони маніпулюють нами і нашими політиками, як методично і системно створюють громадську думку в певних питаннях. Наші політики думають лише про те, як використовувати Україну для досягнення особистих цілей, отримання політичних і економічних дивідендів.

Ф: В результаті може вийти так, як прогнозують експерти. Маю на увазі реванш проросійських сил на місцевих виборах.

– Ситуацію, яка складеться після виборів, складно прогнозувати. Не виключаю, що суспільство може бути розколоте. Давайте все ж сподіватися, що народ цього не допустить. 2014 рік показав, що ми здатні в максимально короткі терміни об’єднатися і боротися з бідою. На жаль, потім політики стали народ присипляти і дискредитувати військових, патріотів і волонтерів.

Чого боїться наш ворог як внутрішній, так і зовнішній? Об’єднаного сильного народу. Значить, нам слід об’єднатися, а головне – ставати сильною державою і розвивати армію, яка відіб’є у сусідів будь-яке бажання лізти на нашу територію.

Ольга БЕСПЕРСТОВА, ФАКТИ