Червона кнопка: перезавантаження або розворот назад

Трансформація — це не тільки зміни, у які поринув світ. Вона передбачає створення чогось якісно нового. Великі зміни мають стати великою трансформацією.

Голова МВФ Крісталіна Георгієва хотіла б, щоб історики згадали про нинішню економічну кризу не як про Великий “розворот назад”, а як про Велике перезавантаження. Сподіваюся, вона мала на увазі саме якісні зміни на противагу зменшенню показників доходів чи ВВП. Мені ж особисто пані Крісталіна нагадала про червону кнопку перезавантаження, яку 2009 р. натискали Гілларі Клінтон (тодішній держсекретар США) та безсмертний міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров. Щасливі Клінтон і Лавров після анексії Південної Осетії, які благословляють Росію на агресію проти України. Цей присмак перезавантаження я забуду хіба після лоботомії. Перезавантаження бувають різні…

МВФ заохочує нас бачити у кризових змінах грандіозні можливості. Дійсно, криза спричинила глобальне скорочення споживання вуглеводнів, а тому світ після неї має шанс стати екологічнішим, “зеленішим”. Для цього Міжнародний валютний фонд пропонує встановити неринкові ціни, щоб стимулювати розвиток “зеленіших” економік. Україна має такий досвід, проте, як й більшість світу, не має власних глобальних “зелених” розробок (сонячні панелі та вітряки ми у комплектуючих імпортуємо), не має відповідних патентів та R&D. “Стимулювання” “зеленої” енергетики за відсутності інвестицій у енергосистему та балансуючі й акумулюючи потужності (бо ж, інвестуючи у Клюєвих та Ахметових, не мали на це коштів) призвело до колапсу енергосистеми та необхідності примусових відключень споживачів атомної та “зеленої” генерації.

МВФ та експерти прогнозують збільшення цифрового розриву, який спричинить ще більший розрив у економічному розвитку країн. І нічого не пропонують, бо це є правда. Ми можемо скільки завгодно шукати українське коріння у розробників WhatsApp, Skype, Alibaba чи Ring, змахувати синьо-жовту сльозу, але факт залишається фактом — це американські та китайські компанії. Не треба мати ілюзій щодо нашого IT-сектору. За існуючих державних сервісів, рівня особистої безпеки та безпеки інвестицій, показників платоспроможності клієнта наші спеціалісти відкриють свої офіси в Естонії чи Каліфорнії.

З усіх усюд говорять про збільшення соціальної нерівності через зменшення доступу бідних до освіти, медицини, комунікацій, знань, подорожей. Це теж правда. МВФ закликає суспільства інвестувати у людей. Ключовим є те, щоб було що інвестувати. Україна вільних інвестицій не має.

Зміни, перед якими постала наша країна, не віщують нічого доброго. Тож ми шукали це “добре” тут, в Україні. Серед бізнесів, які знайшли силу вистояти. Україна має шанс на трансформацію, якщо її бізнес виживе і люди продовжать працювати тут. Я цілком погоджуюсь з нашим шеф-редактором, який говорить, що виживуть ті, хто трансформуються. У свіжому номері журналу БІЗНЕС ви знайдете спецпроєкт про історії трансформацій бізнесів, які надихають. Ми створювали ці історії у відео-, фото- та текстових форматах. І це наш внесок у загальні позитивні зміни.

Володимир Полевий, головний редактор журналу БІЗНЕС

ДЖЕРЕЛО