Чому дорівнює «формула Штайнмаєра»?

Президент України Володимир Зеленський заявив 1 жовтня поточного року про погодження українською стороною у Тристоронній Контактній Групі тексту так званої «формули Штайнмаєра».

Шляхи виходу з будь-якої кризи – економічної, політичної чи взагалі будь-якої можна називати як завгодно – і «формулами» і «намірами» і «дорожніми картами» тощо. В даному випадку формулювання чи визначення не мають жодного значення, оскільки важливими є сама сутність, пропонований шлях виходу з кризи, заходи, які складають покрокову стратегію…

Неліричний відступ від Павла Клімкіна, українського державного діяча, дипломата, екс-міністра закордонних справ України (наводиться повністю):

«На формулу Штайнмаєра погодилися. Очікувано. Тобто російську умову щодо проведення Нормандської зустрічі виконали. Теж очікувано. Текст ми не бачили, але схоже, що вибори мають бути В ЦІЛОМУ вільними та чесними. Тобто Росія їх зробить не вільними і не чесними. І взагалі не виборами.

Вільні і чесні вибори – це не тільки відсутність російських військ і техніки на окупованому Донбасі. Це також повне роззброєння і забезпечення безпеки. Питання – ким, як та коли? Це повний контроль нами та/або міжнародною спільнотою над безпекою на всій території окупованого Донбасу і всій ділянці українсько-російського кордону. Це повна участь всіх українських ЗМІ та політичних партій. Це також участь тимчасово переміщених осіб. Це організація виборів нашою ЦВК, можливо спільно з міжнародною адміністрацією. Це функціонування українських судів і ще багато всього. Відповіді на всі ці питання мають бути чіткими і однозначними. Інакше легітимність цих виборів ніколи не буде визнана.

Формула Штайнмаєра не має жодного сенсу без того, щоб вона була вмонтована в план дій, тобто дорожню карту. Вона також не має жодного сенсу без відповідей на згадані вище питання.

Тобто запитань стало більше, ніж було. Суспільство буде вимагати на них відповідей. Таких, які не вирішують проблему окупації Донбасу за рахунок України.

Для всіх інших, навіть для наших друзів, це проблема, яку необхідно вирішити. Для нас – питання нашого існування як єдиної та соборної держави».

«Радіо «Свобода»

ФБ-сторінка Pavlo Klimkin

Слід зазначити, що й насправді з так званою «формулою» не все так просто, оскільки вона не є обопільно задекларованим «планом дій».

«…ця формула визначає лише порядок запровадження особливого статусу на Донбасі і не містить жодних пунктів, у яких саме умовах відбуватимуться вибори».

ТСН, ТЕЛЕКАНАЛ 1+1

Неліричний відступ від Леоніда Ємця, народного депутата 7 і 8 скликань, заслуженого юриста України у статті «Сови не те чим здаються?» (наводиться повністю):


«Сьогодні вже мабуть можна про це розповісти. Насправді, свого часу, коли Президент Петро Порошенко просував зміну Конституції і запровадження особливого статусу Донбасу, у нас була окрема розмова з цього приводу. Тоді нас, «Єврооптимістів», намагались переконати усі, і Вікторія Нуланд і Уряд і от Президент зібрав на розмову.

Ніякого особливого статусу, — це зрада, — вперлися ми.

Всі переговорники були послані туди куди Путіна посилають.

Але розмова з Президентом Порошенко була на диво конструктивна. Якщо коротко то резюме таке : У нас є Мінські домовленості які Росія не планує виконувати, але це потрібно продемонструвати. Тому в першому читанні ми зміни до Конституції приймаємо, а потім демонструємо світу що це Росія брехливо нічого не виконує. Не виводить війська, не роззброює терористів, не віддає кордон.

І при цьому ніякого другого читання і ухвалення особливого статусу Донбасу не передбачається. Ок, так може бути. Це хороший план. І він спрацював.

Але у нас були гарантії що все буде саме так, без обману. Ми самі. Без наших голосів знайти 300 депутатів щоб змінити Конституцію не було можливо.

Тепер щодо формули Штайнмаєра.

Це може бути другий Мінськ, ще одна пастка для Путіна. А може бути і зрадою. В прямому сенсі цього слова.

Якщо будуть виведені російські війська і роззброєні терористи — це перемога. Кордон теж має бути під контролем України.

Якщо Путін на це готовий, — значить всім світом ми його дотисли.

Проте всі ці моменти, включно з верифікацією (перевіркою про відсутність рос військ на території) мають бути прописані в прийнятих законах.

Власне як побачимо їх текст, тоді і зможемо дати остаточний висновок, що відбувається.

Поки, я б радив офісу Президента покращити комунікацію з суспільством. Раніше за рос ЗМІ наприклад повідомляти про перебіг і текст переговорів. Якщо він сам, офіційно, не може сказати певні речі, нехай це роблять неофіційні особи. Там ї вистачає навколо. Кошовий норм, якщо скаже, ми натяк зрозуміємо;)

А допоки, нехай не дивується, незнання породжує страх і агресію.

Це наша країна, ми її нікому не віддамо!

Пс. І гарантій сьогодні у нас немає, ми розуміємо що Слуги Народу і Фракція Медведчука можуть назбирати 300 голосів.

Тому будемо нервуватись і далі».

Главком

Чи є підстави для того, щоб нервувати? Є. Конкретні.

Що озвучують при цьому ватажки так званих ДНР/ЛНР? Якщо коротко – всі додаткові умови, не прописані у формулі, вони, м’яко кажучи, трактують зовсім інакше – там ніхто не збирається «віддавати» Україні ані зброї, ані територій, ані контролю над кордоном.

ВВС NEWS

Але ж саме про ці вимоги йшлося у заяві Президента України Володимира Зеленського:

“У нас всі вибори демократичні, прозорі, але ми зараз говоримо про місцеві вибори. Місцеві вибори на тимчасово окупованих територіях. Але коли там будуть вибори, вони вже будуть не окупованими, ми розуміємо. Про місцеві вибори. До Верховної Ради це не має ніякого відношення… Про вибори на окупованій території. Ми зовсім не говоримо про структуру цих виборів. Якщо ми хочемо, щоб вибори відбулися, згідно з законодавством України, то не може бути ніяких виборів під дулами  кулеметів, а кордон повинен бути нашим. Це все потрібно прописувати. Вибори повинні відбуватися згідно з нашим законодавством. Якщо там хтось буде (зі зброєю – ред.), виборів не буде. Ми підготуємо всі запобіжники. Ми ніколи з вами не підемо на те, щоб проводити вибори, якщо там є військові.”

Офіс Президента України

І окреме питання – амністія для бойовиків, яке вже є досить болючим для всіх, хто зі зброєю в руках захищав і захищає нашу територіальну цілісність.

Неліричний відступ від Валерія “Кубі” Кубіцького, громадського діяча, експерта і журналіста:

«Головним гальмом вирішення проблеми Донбасу є й те, що наступним незаперечним кроком української влади постане повернення Криму, до якої сьогодні просто не готовий вітчизняний дипломатичний корпус. Ба більше, якщо Донбасу декларують відновлення, відбудову і т. ін., щодо Криму – подібних заяв немає як таких».

Чи є сенс нагадувати про те, що історично народ в Україні давно перестав бути «просто глядачем» – тому приклад Майдан…

І чи є сенс нагадувати про те,  що нещодавно саме думка народної «монобільшості» обрала нового Президента держави?

І про те, що люди мають знати деталі і розуміти, про що саме йдеться у «формулі Штайнмаєра»? Інформації в даному випадку не вистачає катастрофічно.

І головне – яких наслідків нам чекати?

P.S. Сьогодні, 03.10.2019 Президент України Володимир Зеленський звернувся із відеозверненням до громадян України щодо узгодження «формули Штайнмаєра».

Офіс Президента УкраїниІДЕО)

То ж чому в сухому залишку дорівнюватиме ця «формула»?

Президент заявив: «зрада відміняється».

Андрій Кісельов,
заступник керівника інформаційно-аналітичного центру
національної безпеки України