План оборони України 2020: очікування

Пріорітетними напрямками реформування МОУ новий міністр оборони України Андрій Загороднюк вважає, насамперед, зміну структури оборонного відомства, прийняття низки нових профільних законів, викорінення корупційних схем в оборонці, реформування управління ЗСУ за стандартами НАТО тощо. Про це Загороднюк заявив кілька днів тому в ексклюзивному інтерв’ю «Радіо Свобода».

Звичайно, реформування МОУ, як і відповідні докорінні зміни в роботі і пріоритетах РНБОУ, які озвучені Секретарем РНБО України Олександром Данилюком є невід’ємною частиною безпекової стратегії України.
(Повне інтерв’ю – також на «Радіо Свобода»).

Але – лише частиною.

Нагадаємо, що нещодавно Президент України Володимир Зеленський доручив новій владній команді розробку Плану оборони України. Про представлення цього документу вже у наступному році також заявляв міністр оборони.
Безумовно цікаво, яким саме буде цей документ, чи максимум можливих викликів передбачатиме і чи насправді включатиме найбільш адекватні концепції, які наразі розробляються, за словами міністра, для кожного виду Збройних Сил.

Бо ж виклики, які сьогодні стоять перед нашою державою, є на жаль, абсолютно реальними. Як і загрози.

Історія вкотре показала нам, що маючи вагомих політичних спільників у світі, навіть таких, як найкрупніші гравці на світовій мапі, сучасні «гаранти світової стабільності» в реалі не спроможні цю «стабільність» гарантувати.

Чи не тому один з нардепів від «Слуги народу» – голова підкомітету Верховної Ради з державної безпеки та представник Кабміну в парламенті Ірина Верещук заявила в ефірі 112 каналу про те, що Україну можуть не чекати у НАТО, а відтак, чи не пора нам відмовитися від вступу у Альянс і наслідувати приклад Фінляндії, яка хоча і не є членом НАТО, проте приймає участь у всіх заходах Альянсу. Символічно, що ця заява прозвучала 21.09.2019, у так званий «День миру» чи «День глобального припинення вогню і відмови від насильства». Хоча – хто ці дні пам’ятає?

Позиція, до речі, не нова. Не обговорюємо дальновидність чи недальновидність депутатки, але слово сказано і не звертати увагу на подібну позицію не можна, оскільки це – один з альтернативних, спірних, можливо небезпечних, але – озвучених варіантів.

Чи виживе Україна без НАТО?

Наскільки цікаві ми Альянсу насправді?

Про можливі нові «гарантії безпеки» заявив «Лівому Берегу» головний «повірений» Офісу Президента з міжнародних питань Андрій Єрмак. Ідея, яку він оприлюднив, – нова міжнародна угода, серед підписантів якої він бачить всіх найбільших світових гравців – Сполучені Штати, Великобританію, Німеччину, Францію, Китай… Угода, яка б гарантувала на роки чи на одне століття територіальну цілісність та суверенітет Української держави.

Наскільки така угода реальна – питання окреме. І як сподіватися на її виконання після 2014 – ще одне окреме питання. Хоча – так, війна не вічна…

Досить цікавий погляд, який, до речі, розділяє багато українських патріотів, надав щодо оборони України відомий політолог і журналіст, вихідець з Донбасу Кирило Сазонов (див. сайт «Донецкие вести»).

Україну і справді може захистити власна ядерна зброя. І після порушення гарантій безпеки, які ми отримали від провідних країн світу, у тому числі й від Росії, наша держава має повне право на її відновлення…  Помилки історії мають дуже високу ціну. І виправляти їх треба. Не афішуючи.

Ядерний гравець це по-перше, вже гравець, а не статист. А по друге – цікавий і сильний союзник/ворог. Тобто той, якого поважають… Згадаймо: Шарль де Голль колись сказав, що держава, яка не володіє ядерною зброєю, коли інші володіють цією зброєю, не володіє власною долею.

Яку саме з позицій оборонного курсу України ми побачимо у новому оборонному документі – це питання. Питання не лише національної безпеки України. Питання нашої Свободи і Незалежності. Питання виживання всіх, з кого сьогодні, незалежно від віросповідання та національної приналежності складається Народ України.

Питання нашого майбутнього. Світу, який ми будуємо для наших дітей.

Андрій Галат,
заступник керівника інформаційно-аналітичного центру
національної безпеки України