Спиртове похмілля економіки, або почому спирт для народу

За даними Мінекономрозвитку [1] у 2016 році частка тіні в економіці склала 38% від ВВП України. За неофіційними оцінками – половину. Це приблизно 400-600 млрд дол. необлікованих коштів, з яких не сплачуються податки. Ельдорадо для тих, хто контролює потоки, тобто для організованих форм злочинності.

Повноводною річкою серед цих потоків в Україні є спирт… Парадокс у тому, що увесь харчовий спирт у нас виробляє державне підприємство (ДП) «Укрспирт». Тільки в нього є державна ліцензія. Здається, що державна форма власності має гарантувати ефективність державного ж контролю. У теорії – так… але не тоді, коли можновладці і є тими, хто створює та контролює тіньові потоки. Тому вважаю, що спиртова галузь є прикладом неефективності та корумпованості держави Україна. З іншого боку – саме вона може стати лакмусовим папірцем економічних реформ, оскільки ситуацію можна кардинально змінити протягом місяців.

Трошки цифр:

Загальна виробнича потужність ДП «Укрспирт» – понад 30 мільйонів декалітрів (млн дал) на рік. Її можна збільшити до 60-ти млн дал. Налічує 85 виробничих майданчиків, з яких у 2016 році працював 41. Біда в тому, що увесь об’єм ринку харчового спирту в Україні складає близько 20 млн дал. Для його виробництва, в принципі, достатньо потужностей двох сучасних заводів (а не восьми десятків). Тому економічно увесь старий мотлох Укрспирту нікому не потрібний.

Чому ж за нього б’ються політичні партії? Білий обсяг виробництва Укрспирту в 2015 році складав 9,4 млн дал. Увага, запитання – хто виробив ще більше 10-ти млн дал, які потрібні ринку? Правильна відповідь: ті самі десятки заводів «Укрспирту». Для кого? Для тіньового ринку виробників алкоголю.

Доля тіньового обігу харчового спирту збільшилася з 10 відсотків у 2007 році до 50 відсотків від загального споживання харчового спирту в Україні у 2016 році. Втрати бюджету від несплати акцизного податку та ПДВ з нелегально виробленого спирту склали 6,1 млрд грн в 2015 році [2] та більше 10 млрд грн у 2016 році.

Заради справедливості зазначу, що завдяки новому державному менеджменту підприємства у грудні 2016 року ДП «Укрспирт» виробило близько 1 млн дал білого спирту, а за рік підприємство стало прибутковим, після кількох років збитковості поспіль.

Прибутковість тіньового ринку зумовлена, насамперед, високими ставками акцизу на готову продукцію, меншою мірою – завищеною ціною на державний спирт у порівнянні з ціною на ринку (за межами України).

Для наочності у таблиці нижче наведено структуру ціни 0,5 л. горілки в Україні [3].

Затрати грн
Вартість спирту (сировини) 4,75
Виробничі затрати виробника горілки 13,87
Затрати на логістику 5, 97
Роздрібна націнка (затрати мережі реалізації) 13,73
Акциз та ПДВ 36,62
Всього (Мінімальна вартість легальної горілки 0.5 л.): 74,94

Обов’язкові платежі державі складають майже 49% від кінцевої ціни продукту, у той час як вартість сировини (спирту) – лише 6,3%.

Тобто при собівартості близько 24-х грн мінімальна роздрібна ціна на горілку становить майже 75 грн. Для того, щоб стати процвітаючим бутлегером потрібні спирт та «криша». Тому той, хто контролює монополію на спирт – контролює весь тіньовий ринок п’яних грошей.

У Європейському союзі податки складають до 70% вартості алкоголю [4] і там також процвітає контрафакт. Особливістю України є те, що джерелами контрафактного харчового спирту в Україні є, насамперед, легальні державні спиртові заводи («чорні» робочі зміни, виробництво харчового спирту під виглядом технічного, фіктивні експортні контракти), а вже потім – контрабанда (Молдова та окуповані території ОРДЛО). Контрафактні спирт та горілку виробляють навіть ті підприємства, легальна діяльність яких є збитковою.

При цьому, протягом останніх років спостерігається загальна тенденція до зниження ефективності діяльності правоохоронних органів з протидії виготовлення та ввезення контрафактної продукції.

Нижче у графіку наведено дані щодо кількості зареєстрованих кримінальних правопорушень та кількості кримінальних правопорушень, досудове розслідування за якими закінчено, за фактами незаконного виготовлення, зберігання, збуту або транспортування з метою збуту підакцизних товарів (ст. 204 КК України) у 2014-2016 рр.

Тому часткова приватизація Укрспирту не вирішить проблему функціонування тіньового ринку спирту та алкоголю (тінь існує і в інших підакцизних, але вже приватизованих галузях, таких як тютюнове виробництво, виробництво та продаж пального), а лише знизить кінцеву вартість продукції в межах 2-3% та позитивно позначиться на якості алкоголю.

Україні потрібні:

  • повна приватизація Укрспирту з паралельним закриттям усіх нерентабельних державних виробництв;
  • демонополізація галузі;
  • використання електронних акцизних марок.

Чому я говорю про електронні марки? Тому що увесь контрафакт в Україні продається з паперовими акцизками. Ідеальні підробки паперових акцизних марок з’являються вже через три тижні після запровадження державами нових марок [5], а тому від них треба відмовлятися.

Нам не потрібна монополія на ринку, нам не потрібен Укрспирт у переліку стратегічно важливих підприємств, що не підлягають приватизації. У цьому конкретному випадку Україні потрібна лише влада, яка самостійно відмовиться від десятків мільйонів доларів «чорного» налу та покаже приклад знищення корупції.

 

…Третій рік війни, бл…дь.

 

Володимир Полевий,

Провідний експерт Інформаційно-аналітичного центру

Національної безпеки України

========================================================

[1]. Загальні тенденції тіньової економіки в Україні. І п.р. 2016 р. Звіт Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. [Електронний ресурс] / веб-сайт Міністерства економіки України. – 2017. – 11 січ. – Режим доступу: http://www.me.gov.ua/Documents/List?lang=uk-UA&id=e384c5a7-6533-4ab6-b56f-50e5243eb15a&tag=TendentsiiTinovoiEkonomiki

[2]. Пояснювальна записка до проекту Закону України “Про демонополізацію та впровадження ринкових засад функціонування спиртової галузі” [Електронний ресурс] / веб-сайт Верховної Ради України. – 2017. – 11 січ. – Режим доступу: http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=60572

[3]. Чайківський Р. Вбити дракона: приватизація Укрспирту. [Електронний ресурс] / веб-сайт громадської аналітичної платформи VoxUkraine – 2016. – 29 лист. – Режим доступу: http://voxukraine.org/2016/11/29/kill-the-dragon-ua/

[4]. Eads L. High tax on spirits gives rise to black market. [Електронний ресурс] / веб-сайт он-лайн видання “The drinks business” – 2017. – 4 січ. – Режим доступу:

https://www.thedrinksbusiness.com/2015/04/high-tax-on-eu-spirits-gives-rise-to-black-market/

[5]. Чайківський Р. Як Влаштований Тіньовий Ринок Спирту і чи Можна його “Відбілити” [Електронний ресурс] / веб-сайт громадської аналітичної платформи VoxUkraine – 2016. – 1 чер. – Режим доступу: http://voxukraine.org/2016/06/01/how-to-reform-the-ethanol-industry-in-ukraine-and-secure-additional-tens-of-billions-of-hryvnias-for-the-state-budget-ua/