Тест на «європейськість»

Більшість з українських політиків сьогодні у інформаційному полі декларує так звану «європейськість». Воно й не дивно. Згадаємо, що в тому числі і за це боровся Майдан… В тому числі й за цей – цивілізаційний вибір України майже щодня вмирають наші хлопці на війні з азійськими апетитами сучасної Росії… Тобто – імперські амбіції Росії і у 21 сторіччі не змінилися. І це факт.

Ми – Україна і українці – в більшості ще у 91 році обрали для нашої Вітчизни цей шлях. І, здавалося б, потрібно і надалі відстоювати цей вибір – не лише зі зброєю в руках, але й на державному рівні. А тепер – сам тест:

Акбар Абдуллаєв – племінник першого президента Узбекистану Іслама Карімова та його дружини Тетяни. В 2015 році він виїхав з країни, але 14 січня українські спецслужби затримали його в аеропорту Жуляни. Нині український суд розглядає справу про екстрадицію узбека на Батьківщину.

Справа в тому, що Акбар Абдуллаєв знаходився у міжнародному розшуку за підозрою в привласненні коштів в розмірі понад 91 млн доларів США та легалізації доходів, отриманих в результаті «злочинної» діяльності. Але адвокати 33-річного чоловіка впевнені, що узбецька влада оголосила його в розшук за політичними міркуваннями.

Один з адвокатів Абдуллаєва – Олівер Уоллеш: «Схоже, що узбецька сторона не показала повністю картину, коли подавала справу до Інтерполу. І зараз міжнародний поліцейський орган розглядає всі файли, які надали ми і які надало обвинувачення і ми сподіваємось, що Інтерпол розглядатиме цю справу як політичну».

За інформацією, оприлюдненою адвокатами узбека, кримінальне провадження проти нього було відкрите вже після того як Абдуллаєв залишив країну. Вони кажуть, що в його закордонному паспорті є всі відмітки про проходження митного контролю. Крім того, за словами ще одного адвоката – Маркіяна Галабали, Акбар вже відбув покарання в країні і повторне відкриття справи суперечить законам України.

Один з адвокатів – Маркіян Галабала: «Українському суспільству і українським правоохоронним і судовим органам потрібно мати на увазі те, що Акбар Абдуллаєв вже був безпідставно засуджений вироком одного із судів міста Ташкент в 2015 році… Республіка Узбекистан вимагає в України видачі Акбара Абдуллаєва. На нашу думку це порушує основні зобов’язання України про недопущення притягнення до відповідальності двічі за одну й ту саму справу. І, оскільки він вже відбув покарання і був звільнений від його відбування, отже відповідно притягати його і вимагати видачі повторно республіка Узбекистан не має права».

Сам узбек та його адвокати побоюються, що після екстрадиції існуватиме загроза життю та здоров’ю Абдуллаєва, оскільки за даними різних міжнародних організацій, Узбекистан є однією з останніх країн у корупційному рейтингу, а у в’язницях навіть можливе катування, яке може призвести до смерті підозрюваного.

Чи насправді Україна є Європейською країною? Чи європейська країна, якою є Україна, дозволить екстрадицію людини в країну, де люди б’ються за їжу? В країну, де тортури є щоденною реальністю…

Довідка ІАЦ:

Нині Акбар Абдуллаєв знаходиться в слідчому ізоляторі служби безпеки України і очікує рішення.  В же час адвокати ініціювали перегляд звинувачень Узбецької сторони в Інтерполі.

Андрій Галат,

заступник керівника Інформаційно-аналітичного центру

національної безпеки України

За матеріалами телепрограми «За київським часом»