«Фейки» як інформаційна складова війни

Дві доби тому в соцмережах пройшла інформація про нібито захоплених в полон трьох українських військових в районі Світлодарської дуги. Поширили інформацію приватні особи, які з великим емоційним фоном писали про тортури, що проводилися над нашими полоненими захисниками, і – про їх загибель від знущань «ополченців»

Так, ми знаємо про безліч фактів, як саме ставляться до наших хлопців з того боку лінії фронту. Ми бачили тіла зі слідами тортур і сумували разом з сім’ями загиблих героїв…
Але не варто забувати, що це – війна. Війна з усіма її тричі проклятими атрибутами – і не важливо, гібридна вона, чи ні. У глибокому тилу часом комусь і зовсім немає справи до того, що відбувається на фронті, а ті, кому не все одно – і хто сьогодні не мерзне в окопі під «бахи» чергового перемир’я – жадібно ловлять кожне слово про події на передку. І вірять в те, що є ж «ті, хто все знає»…

Сумно при цьому лише те, що ворог теж в курсі того «інформаційного голоду», який так гостро відчувається в тилу. І ворог цим користується. І росте на безумовно підготовленій нашими ж власними «спецами від інформації» грунті всяка «зрада» і «фсепропало». І часом чесні патріоти «задешево» купуються на вкидання, які явно чи таємно готуються тією ж ФСБ… «Грають» же ж на всьому – на любові до Батьківщини і патріотизмі і жалості і розпачі, горі та емоціях… Що цьому протиставляти – розмова окрема, і робота в цьому напрямку ведеться – на жаль, тими силами, які наразі маємо… Страшно ще, що ці фейки – на крові…

Та немає на війні у ворога нічого святого! Невже комусь ще мало слів Чуркіна про постановочні зйомки загиблих від російських бомб дітей Алеппо? Або вкидань на зразок історії про розп’ятого вагітного хлопчика?

Отже, актуальна інформація від Military Courier Ukraine. Троє наших героїв загинули і їх тіла – тіла загиблих хлопців потрапили до ворога. За останню добу тіла всіх трьох офіцери ЦВС забрали у противника. Тільки що була закінчена первинна судмедекспертиза. За попереднім висновком спеціаліста «слідів катувань і знущань немає, смерть наступила в результаті кульових поранень».

Інформація про тортури полонених українських бійців виявилася вміло вкинутою дезою. Мета – зірвати переговори щодо видачі тіл.

Після активної фази бойових дій на Світлодарській дузі як в української армії так і у сепаратистів були загиблі. При цьому кілька тіл так званих сепаратистів виявилося на нашому боці, а кілька наших – на тому.

Переговорами щодо повернення тіл загиблих займалася група офіцерів управління цивільно-військового співробітництва (ЦВС) ГШ. У неділю 18 грудня, дізнавшись за своїми каналом про те, що тіла двох українських військових знаходяться на території контрольованої незаконними воєнізованими формуваннями, офіцери ЦВС почали переговорний процес.

За інформацією начальника управління ЦВС Олексія Ноздрачева (спеціально для ВКУ), перші кілька днів потрібні були для того, щоб просто розібратися в ситуації.
Спочатку пройшла інформація про те, що в полоні у сепаратистів знаходиться військовослужбовець 54 бригади Широков, проте незабаром з’ясувалося що він загинув в бою. Його тіло було знайдено на нейтральній смузі в 200 м. від наших позицій, евакуйовано та упізнано лише 23 грудня.

Саме на п’ятницю 23 грудня була запланована двостороння передача тіл. Однак на переговорах «та сторона» змінила умови. Сепаратисти порахували, що один з їхніх зниклих без вести знаходиться у нас в полоні, і поставили ультиматум про його видачу.

Офіцери ЦВС протягом декількох годин провели оперативний пошук по моргах і госпіталях нашої прифронтової зони, «чужого не виявили» і припустили, що мова йде не про полоненого, а про останнє не евакуйовуване тіло, яке ще перебуває в нейтральній смузі. і прийняли рішення про його витягування.

На наступний день, в суботу 24 грудня, група ЦВС, так і не отримавши від «того боку» гарантій припинення вогню, на свій страх і ризик здійснила спробу евакуювати тіло, однак потрапила під вогонь противника і відійшла.

І все-таки вдалося домогтися видачі тіл. Сьогодні, 25 грудня приблизно о 12:30 група евакуації прийняла полеглих героїв.

15741258_795234703948365_296641228546124501_n

Це інфа від тих, хто брехати не навчений, від тих, хто безпосередньо вів переговори і забезпечив весь процес повернення. Це заявили наші офіцери, яких ми знаємо особисто з 2014 року. На жаль, вони категорично забороняють зазначати свої імена і зі зрозумілих причин… Наші намагаються забирати у ворога не тільки живих українських захисників…

Тільки що тіла відправлені в Дніпро, де буде вироблено вже повне упізнання.

Як заявив засновник нової фронтової газети «Військовий кур’єр України» і засновник проекту «Польова пошта» Олександр Сурков, імена фейкометов – Гай і Кабакан. «Якби хотіли і справді розібратися в ситуації, то повинні були їхати на місце і переконуватися в усьому особисто, а не вимагати «комісій». Потрапити «туди» нескладно, повірте, я б навіть машину виділив», – написав Сурков на своїй сторінці в фейсбук.

Так, ми вже не з чуток знаємо, що таке війна. І багато хто вже знає про неї правду. І багато, ті, кому не все одно, що буде з нашою Україною і її захисниками, хочуть її знати … І мають на це право. Але я закликаю всіх пам’ятати про те, що правда на війні – різна. У тому числі і тому, що противник завжди підносить її по-своєму. Забувати про це, користуватися неперевіреними даними, так само, як і видавати інформацію, яка може нашкодити дітям на передку – значить допомагати ворогу.

Андрій Галат (Кісельов),
Заступник керівника Інформаційно-аналітичного центру національної безпеки України, головний редактор «Військового кур’єру України»