УВАГА: Загострення ситуації в районі проведення АТО

 

ЗСУ-2-мах

Українська сторона Спільного центру з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін (далі – СЦКК) вимушена констатувати, що обстановка в зоні АТО на лінії розмежування сторін продовжує залишатися складною, а на деяких напрямках останніми днями має тенденцію до погіршення.

Зокрема, лише за добу 14 липня, проросійські сепаратисти 100 разів порушували режим припинення вогню. Найбільша інтенсивність обстрілів була зафіксована в період з 16:00 до 20:00 на Донецькому та Горлівському напрямках.
Суттєве збільшення кількості обстрілів з боку бойовиків призвело до чисельних втрат серед сил АТО: за минулу добу загинуло 8 та поранено 16 військовослужбовців України. Протягом цієї доби військовими спостерігачами СЦКК 41 раз здійснювалось припинення обстрілів на Донецькому, Горлівському та Луганському напрямках.

Протягом останніх днів спостерігається накопичення важкого озброєння, воєнної техніки та особового складу НЗФ майже вздовж усієї лінії зіткнення, зокрема артилерійські системи великого калібру та РСЗВ. Ці факти свідчать про порушення Мінських домовленостей бойовиками.

Керівництво української сторони СЦКК неодноразово закликало російських представників застосувати свій традиційний вплив на НЗФ ОРДО і ОРЛО для припинення цих порушень з метою деескалації ситуації. Нажаль, ці заклики не дали очікуваного результату і ескалація ситуації продовжується. Свідченням цього є, зокрема, «рекордна» кількість обстрілів, які неможливо було зупинити, навіть після численних закликів до представників російської сторони СЦКК.

Окрім того, доводиться також констатувати, що залишаються без відповідної реакції і заклики української частини СЦКК до представників СММ ОБСЄ з проханням перевірити факти прихованого розташування на території, підконтрольній проросійським сепаратистам, РСЗВ та артилерійських систем, які повинні бути відведеними незаконними збройними формуваннями згідно з Мінськими домовленостями. З цією метою Спеціальній моніторинговій місії на постійній основі передається відповідна інформація. Проте, аналіз звітів СММ ОБСЄ не дозволяє дійти висновку щодо здійснення її перевірки інспекторами. Це, а також недостатня, як на нашу думку, міжнародна реакція на цинічні порушення бойовиками Мінських домовленостей спонукає бойовиків на подальше нехтування своїми зобов’язаннями та загальновизнаними нормами міжнародного права.

Про це, зокрема, свідчить цілеспрямоване знищення цивільної промислової інфраструктури України. Мало не щодня бойовики ОРДО продовжують обстріл Авдіївського коксохімічного заводу, результатом чого стали жертви серед цивільного населення та численні руйнування промислових об’єктів цього стратегічного для металургійної промисловості України підприємства.

Продовжується і практика ведення проросійськими бойовикам артилерійського вогню з позицій, що розташовані в житловому секторі. При цьому вони не зупиняються навіть перед веденням вогню з території шкіл та дитячих садків. Так, 13 липня ц.р. мінометна батарея бойовиків ОРДО вела вогонь по позиціях ЗС України з території школи у н.п. Зайцево (північна околиця міста Горлівка). Метою цих провокаційних обстрілів є примусити сили АТО відкрити вогонь у відповідь, що дозволило б сепаратистам та представникам російських ЗМІ звинуватити українську сторону у обстрілах житлових кварталів. Це є ще одним доказом того, що бойовики використовують тактику терористів, а самі, так звані «ДНР» та «ЛНР» є терористичними організаціями. Немає сумнівів, що за ці та інші військові злочини їхні самопроголошені лідери та ті, хто надихає, фінансує та озброює проросійських сепаратистів, рано чи пізно відповідатимуть у міжнародних судових інституціях.

Тривожна ситуація, яка складається зараз вздовж лінії розмежування в зоні АТО свідчить про те, що саме зараз настав час для світової спільноти сказати своє рішуче «НІ» намірам бойовиків НЗФ ОРДО та ОРЛО та їх російських покровителів і надалі попирати будь-які норми міжнародного права. Саме в цьому контексті ми розраховуємо на більш активну роль такої впливової міжнародної організації як ОБСЄ.

Керівник групи української сторони
Спільного центру з контролю та
координації питань припинення вогню
та стабілізації лінії розмежування сторін
генерал-майор А.В.ТАРАН