Путін та його «корисні» терористи

Останнім часом різко зросла ймовірність розгортання широкомасштабної диверсійно-терористичної війни на звільнених територіях Донбасу і в ряді регіонів України. Принаймні, той факт, що в «невід» українських спецслужб стала потрапляти дуже крупна і небезпечна «риба» – усім очевидний.

Президент Росії неодноразово висував тезу про існування і навіть наростання загрози «міжнародного тероризму». У тому числі, і в своїй країні. Щоразу, зачіпаючи тему сучасних загроз світовому співтовариству, він не втомлюється публічно висловлювати своє глибоке занепокоєння цією проблемою. Але, чесно кажучи, оцінюючи нинішні події в Україні, путінська стурбованість розповсюдженням терористичної діяльності на нашій планеті, різноманітних «екстремістських організацій», виглядає, м’яко кажучи, дивно. Я б радше говорив про відверту брехню та лицемірство. Бо причетність Російської Федерації до сучасного терористичного «руху» – усім очевидна.

Уся справа в тому, що в путінському розумінні тероризм не є чимось страшним і жахливим. Згідно з традиційним підходом до діяльності спецслужб, за стандартами КГБ СССР, чиїм вихідцем і є нинішній «керманич» Кремля, тероризм буває правильний або корисний і неправильний, шкідливий.

Критерії оцінки цього явища у наших сусідів прості і зрозумілі. Якщо терористи атакують Російську Федерацію (наприклад, обстрілявши блокпост російських військ на Кавказі), то це, ясна річ, неправильні, шкідливі терористи. Їх в обов`язковому порядку слід «мочити в сортирах». Але якщо хлопці з Сил Спеціальних операцій (ССО) РФ самі або через завербованих агентів що-небудь підірвуть в сусідній державі, наприклад, підірвавши, замінований автомобіль на українському блокпості під Маріуполем, то це, звичайно, правильні терористи, так би мовити корисні, “санкціоновані” терористи.

Немає ніяких сумнівів у тому, що сьогодні російське військово-політичне керівництво розглядає диверсійно-терористичну війну не тільки як ефективний і результативний метод ведення збройної боротьби з противником, але і цілком допустимий, потрібний і навіть дуже корисний метод досягнення зовнішньополітичних цілей. НАВІТЬ БЕЗ формального стану ВІЙНИ з країною, проти якої застосовується цей метод.

Проте нам у цьому випадку від цього аж ніяк не легше. Сьогодні для Путіна ми всі, українці, держава Україна, – противники і вороги. Тому тут він точно засобами перебирати не буде. У його розумінні в Україні можна підривати, вбивати, стріляти з-за рогу, якщо відкрито не виходить «зарівняти» танками і бомбити з повітря.

Як свідчить досвід, окрім обстрілів і атак безпосередньо в зоні збройного конфлікту на Донбасі з використанням бронетехніки і артилерії, бойовики вельми активно намагаються інфільтруватися на звільнені території, підконтрольні українській владі. Більше того, вони вельми наполегливо шукають шляхи проникнення вглиб країни. І явно не для участі в наукових конференціях та симпозіумах. Їх завдання – дестабілізація ситуації в країні. Принаймні, те, що знаходять українські спецслужби серед речей затриманих терористів, на скарб біженців не схоже.

У середині жовтня, наприклад, Служба безпеки України затримала членів диверсійної групи, які мали намір здійснити теракти в Дніпропетровській області. За повідомленням прес-служби СБУ, бойовики так званого підрозділу “Беркут-СМЕРШ” ДНР були затримані при спробі проникнути в регіон з Донбасу. Керував цією групою бойовик на прізвисько “Куба”. Разом із ще одним терористом з промовистим прізвиськом «Хаттаб», вони спробували в’їхати до Дніпропетровської області, сховавшись серед великих пакетів і коробок у мікроавтобусі, який нібито перевозив біженців із зони АТО. Однак, були виявлені і з боєм взяті …

Характерно, що раніше ця група активно збирала інформацію про розташування блокпостів українських військ, режим їх охорони, а також підбирала конспіративні квартири і завчасно орендувала у місцевих жителів автотранспорт. Під час захоплення диверсанти надали бійцям спеціального підрозділу СБУ запеклий збройний опір. В результаті, у бойовиків були вилучені: АК-74, АКМ, СВД, дві гвинтівки, засоби безшумної стрільби, гранати, детонатори і велику кількість патронів різного калібру. Зброю бойовики перевозили в спеціальній схованці.

Зовсім не випадково українським військам і підрозділам СБУ, МВС доводиться все частіше стикатися з активністю бойовиків у «тиловій смузі». 12 листопада радник глави СБУ Маркіян Лубківський в ефірі 5-го каналу заявив про різку активізацію в Україні диверсійно-терористичних груп, які мають безпосередній стосунок до російських спецслужб. Причому, не тільки безпосередньо в зоні АТО, але і в тих регіонах країни, які розташовані далеко від району активних бойових дій.

За прикладами далеко ходити не треба. Ось недавній підрив клубу «Стіна» в Харкові, де завсідниками були активісти Майдану, з використанням пластикової вибухівки. Почерк явно свідчить не про кустарщину чи роботу маніяка-сепаратиста, що змайстрував саморобний вибуховий пристрій нашвидкоруч. Пластикова вибухівка будь-кому в руки потрапити не може. Тут прослідковується вельми чіткий слід невгамовного сусіда.

Так само цей слід чітко проглядається в численних атаках бойовиків на транспортну інфраструктуру – і в зоні АТО, і вже в прилеглих регіонах. Наприклад, «Укрзалізниця» нещодавно повідомила про підрив залізничного полотна в Харківській області.

Давайте розглянемо затримання контррозвідкою СБУ диверсійної групи, яка готувала теракти в Маріуполі. Вражає не тільки арсенал, вилучений співробітниками СБУ – гранатомет РПГ-22, 4 наступальні гранати, більше 15 кг хімічних сумішей для приготування саморобного вибухового пристрою і елементи дистанційного керування, але і супутній «джентльменський набір». Адже в цих бойовиків також були вилучені топографічні карти Донецької області з позначками потенційних об’єктів для здійснення терактів. Вилучена карта свідчила про системний підхід, а не про диверсійну самодіяльність.

Не обійшлося без допомоги «братніх» сусідів і в питання підготовки командира терористичного осередку (1974 року народження і має таку ж кличку – «Сімдесят четвертий»), який не тільки був завербований російськими спецслужбами, а й пройшов детальну професійно-терористичну підготовку і відповідний інструктаж на «навчальному об’єкті» в районі Таганрога.

Або ось ще один приклад. Співробітники Служби безпеки України 1 жовтня виявили схованку з 48 кг пластиду (явно не українського походження), 6 тротиловими шашками, 135 детонаторами, протипіхотними мінами МОН-50, протитанковими мінами ТМ-62М, 4 автоматами Калашникова і близько 1,5 тис. боєприпасами біля Боровського і Лисичанська Луганської області. Також зі схованки вилучено 23 карти місцевості, записна книжка з GPRS-прив’язкою. Встановлено, що сховок облаштували 2 жителя Лисичанська, які входили до складу саперної роти одного з бандформувань.

Слід зазначити, що такі випадки стали вже типовими для сьогоднішнього дня. Диверсійно-терористична діяльність бойовиків в тилу угруповання АТО має дуже стійку тенденцію до розширення. Причому вона чітко спрямовується і координується не тільки ватажками бандформувань, а й спеціальними службами сусідньої держави.

Наприклад, 13 вересня нинішнього року контррозвідка Служби безпеки України затримала особливо небезпечну диверсійну групу, яка планувала теракти і диверсії на стратегічних об’єктах Миколаївської області. Причому, до складу групи диверсантів входили троє громадян України, а керівник групи – колишній десантник – пройшов диверсійну підготовку на території тимчасово окупованого Криму. І явно не в страйкбольному клубі.

Диверсантів затримали, коли вони проводили рекогносцировку в районі залізничного моста, що має стратегічне значення. У бойовиків вилучили три пістолети для безшумної стрільби, 60 патронів, 17 детонаторів МД-5, дві протипіхотні та одну магнітну міни, велику кількість пластиду.

Або ось ще один типовий випадок інфільтрації. 30 вересня близько 10:00 на блокпосту біля м.Куйбишеве (райцентр Запорізької області) міліція зупинила евакуатор ТАТА, що перевозив мікроавтобус. У салоні вантажівки перебували водій та два пасажира. Під час опитування міліціонер помітив у пасажира в кишені предмет, схожий на запал гранати.

Під час огляду транспорту в сховку за обшивкою салонів міліціонери виявили 6 гранатометів РПГ-26 і РПГ-18, 38 ручних гранат, близько 10 тис. Патронів, більшість з яких калібру 5,45 мм до автомата Калашникова. У даному випадку важливим є сам факт, що справа відбувається вже не в зоні АТО, а в сусідній Запорізькій області.

Такі приклади свідчить про цілеспрямований і координований характер терористичної діяльності, яка має на сьогоднішн високу ймовірність до розростання не тільки в зоні АТО і безпосередньо прилеглих до неї районах, а й в інших регіонах країни.

Путін явно не збирається зупинятися на досягнутих результатах шляхом дестабілізації і подальшого розгойдування ситуації в Україні. Причому, методами і засобами він не перебиратиме, і морально-етичні переживання йому теж не загрожують. Якщо треба підірвати, то путінські «корисні» терористи тиснуть на кнопки і спускові гачки твердо і не замислюючись про те, кого, що і чому вони підривають …

Костянтин Машовець, ІАЦ РНБО