На інформаційному фронті: огляд за 4-18 вересня 2014 року

Протягом останніх двох тижнів агресором не припинялася інформаційна боротьба та продовжувалося поширення фейкових новин через ЗМІ, соціальні мережі і навіть СМС-повідомлення. Вчинено низку вірусних атак з використанням електронної пошти.

Ще 4 вересня СБ України повідомила про реєстрацію сотень нових  акаунтів у соцмережах з 10 ІР-адрес російського сегменту інтернету від імені “українських” користувачів, що ймовірно можуть використовуватись з метою поширення дезінформації та панічних настроїв. А вже 9 вересня у соціальних медіа з’явилася фейкова новина, першоджерелом поширення якої були російські ЗМІ, про начебто невдалий запуск ракети з протичовнового корабля «Тернопіль», що приймає участь в українсько-американських навчаннях «Сі Бриз-2014». Зауважимо, що за інформацією Міністерства оборони зазначений корвет заблокований російськими військовослужбовцями у Севастополі.

У той же час, російські ЗМІ взялися за відновлення бренду “Новоросія”. Зокрема, підконтрольне Кремлю інформагенство РІА “Новости” повідомило про створення т.зв. армії т.зв. Новоросії (Союзу т. зв. ДНР та ЛНР), основу якої вочевидь складають регулярні російські війська.

СБ України викрила вірусні атаки з боку російських спецслужб, спрямовані на отримання несанкціонованого доступу до персональних даних громадян України та службової інформації державних органів. Зокрема, на особисті та службові адреси електронної пошти здійснювалась розсилка повідомлень, у яких містилося посилання на файл з “важливою” інформацією про заручників, що перебувають на території Донецької та Луганської областей. При цьому назви таких листів та адреси відправників постійно змінювались. В інших випадках листи приходили з адрес домену Міністерства оборони та містили вимогу ознайомитись із документом, невиконання умов якого “спричиняє кримінальну відповідальність”. Виявилось, що ці листи містили посилання на файл з вірусом, запуск якого призводив до отримання повного контролю над комп’ютером. Встановлено, що управління цими атаками здійснювалось з єдиного контрольного центру російських спецслужб.

Закликаємо громадян бути пильними, уважними до інформації про відправника електронних листів та видаляти підозрілі повідомлення. Звертаємо також увагу на те, що дані користувачів російських інтернет-сервісів офіційно стали доступні ФСБ РФ. Зокрема, соціальну мережу “ВКонтакте” Роскомнаглядом вже включено до реєстру “організаторів поширення інформації”, створеного після набуття чинності “закону про блогерів”. Інтернет-сервіси з таким статусом зобов’язані зберігати на території Росії дані про дії своїх користувачів протягом шести місяців та передавати їх у встановлених законодавством випадках спеціальним службам і правоохоронним органам.

11 вересня на мобільні телефони киян через мережі різних операторів розсилалися фейкові СМС-повідомлення від імені Державної служби з надзвичайних ситуацій про викид ртуті на заводі «Радикал» в Києві та евакуацію жителів Деснянського району столиці. Натомість в прес-службі ДСНС повністю спростували поширену інформацію про екологічну загрозу.

Загалом російська влада, непомітно для себе, з кожним роком стає все більш цінним постачальником абсурдних і неймовірно антигуманних новин про заходи щодо контролю інформаційної сфери. Так, депутат Держдуми І. Костунов запропонував убезпечити російський сегмент інтернету від блокування шляхом видачі кожному громадянину РФ “рятувальної” флешки, що випадку відключення доступу до глобальної мережі має запустити альтернативну систему адресації. Інший депутат від ЛДПР В. Дєньгін направив звернення в компанію «Яндекс» та Роскомнагляд з вимогою надати оцінку роботі української версії популярного російського пошуковика (yandex.ua), що нібито є джерелом поширення неправдивих новин. Очевидно, що сервіс «Яндекс.Новости» працює за однією і тією ж технологією в різних локалізованих версіях, але відображає ту картину дня, яка формується місцевими ЗМІ. Тоді чому перевірці підлягає тільки українська версія сервісу, і поза увагою російських депутатів залишились інші локалізації міжнародного пошуковика – турецька, білоруська, казахська?

Росія завжди намагалася діяти цензурою та обмеженнями в інформаційному просторі. Цим пояснюється оперативне встановлення інформаційного домінування на окупованих територіях. Зокрема, “Укрпошта” змушена припинити постачання української преси на Кримський півострів. Про заборону ввезення періодичних друкованих видань на територію Автономної республіки Крим повідомили російські митники.

Водночас, у Росії зростає попит на інформаційні ресурси, що не піддаються пропагандистському тиску. Про це свідчить щомісячний рейтинг російських інтернет-видань, який укладається аналітичним центром Brand Analytics на замовлення “Лента.ру” на підставі аналізу цитованості ЗМІ у соціальних мережах. Зокрема, відзначається зростання у рейтингу позицій таких ресурсів, як “Дождь” і “Сноб” на фоні падіння “Інтерфаксу”, ІА Regnum, “Russia Today”, “Комсомольської правди”.

Як свідчить історія, заходи обмеження в інформаційній сфері ніколи не були ефективними, оскільки сама природа інформаційних об’єктів, що мають переважно нематеріальний характер, суперечить спробам закрити їх у певних межах. Стіна інформаційної блокади, яку так впевнено вибудовує російська влада, завдає шкоди лише Росії. Про це говорять навіть провладні російські медійники – А. Габрелянов, директор каналу Lifenews, під час виступу на Всеросійському молодіжному форумі у Селігері радісно повідомив про беззастережну перемогу Росії в інформаційній війні… на власній території та визнав, що РФ програла цю війну у світі. Власне однію з таких невеличких перемог можна вважати блокування адміністрацією YouTube акаунту російського каналу LifeNews у зв’язку із “численними скаргами користувачів на порушення авторських прав”. Мабуть занадто часто у своїх псевдоновинах співробітники каналу використовували оригінальні відеоматеріали з інших місць подій.

З огляду на вище викладене, складно назвати позитивною новину про заборону трансляції на території України 15 російських телеканалів та низки телесеріалів. Але такий захід слід визнати вимушеним під час війни з агресором, мовою якого вільно користуються громадяни України. Важливо тепер повноцінно його реалізувати, щоб у нашого сусіда не було можливості використати це як черговий інформаційний привід для маніпулювання суспільною свідомістю. Більш доцільним вбачається запровадження санкцій проти окремих журналістів, які в гонитві за наживою не гребують професійною етикою та нормами моралі, навіть якщо це призводить до загибелі людей. Тому звернення МЗС України до Євросоюзу з проханням вжити запобіжних заходів до журналістів, які розпалюють міжнаціональну ворожнечу та дезінформують суспільство, є цілком  слушним. Нагадаємо, раніше СБ України заборонила в’їзд до України 35 співробітникам російських ЗМІ на термін від 3 до 5 років.

В. Панченко – експерт з інформаційної безпеки